Japonia – organizacja wizy working holiday

Przeprowadzę Was przez wszystkie etapy aplikowania o wizę, wprost do wbitej w paszport wizy do Japonii.

Programy zwiedzaj i pracuj stały się bardzo popularne w przeciągu ostatnich kilku lat. Najczęściej korzystają z nich studenci w trakcie wakacji lub robią sobie tak zwany gap year, czyli roczną przerwę na Uniwersytecie. Pozwalają one na legalną pracę w ściśle określonym wymiarze godzin (w zależności od państwa) oraz zwiedzanie, najczęściej w przeciągu pełnego roku. Większość uczestników przez pierwsze miesiące pracuje, po czym podróżuje po kraju (w tym przypadku po niesamowitej Japonii) za zarobione pieniądze.

Wcale nie trzeba mieć statusu studenta, żeby o taką wizę aplikować. W przypadku kiedy są to programy rządowe, a na ten moment Polska jest w porozumieniu z: Japonią, Tajwanem, Koreą Południową, Argentyną, Chile, Australią oraz Nową Zelandią. Podstawowy warunek, jaki trzeba spełniać dotyczy metryki, trzeba być przynajmniej pełnoletnim a z drugiej strony nie można przekroczyć trzydziestki.

Wśród Polaków najpopularniejsze kierunki takich wyjazdów to Australia oraz Stany Zjednoczone. W przypadku USA programy aranżowane są z ramienia amerykańskich fundacji, autoryzowanych przez rząd w Waszyngtonie. Między Wami a nimi są jeszcze biura pośredniczące, z którymi to podpisujecie umowy i oczywiście pobierają one opłaty na swoje konto za organizację Waszego pobytu, odpowiedniej wizy oraz pracy.

Program zwiedzaj i pracuj w Japonii jest słabo promowany

Japonia oraz Polska podpisały wspomniane porozumienie już w 2015 roku, ale wciąż niewiele osób wie o jego istnieniu. Plusy są tego takie, że nie ma szaleńczej walki o wizę, ponieważ liczba chętnych najczęściej nie przekracza liczby dostępnych wiz dla Polaków (500 miejsc). Zupełnie przeciwnie niż w kierunku Nowej Zelandii.

Od czego zacząć rozważania nad kilkumiesięcznym wyjazdem do Japonii, pisałam w poprzednim artykule. Dowiecie się z niego również, między innymi jakiej pracy możecie szukać i w jakich rejonach Japonii. Kiedy już będziecie pewni chęci wyjazdu, czas zabrać się za konkrety.

Wiza do Japonii krok po kroku

1. Upewnij się, że spełniasz formalne warunki uczestnictwa w programie working holiday w Japonii:

 • W momencie wnioskowania o wizę aplikant mieszka na terenie Polski.
 •  Głównym celem wyjazdu do Japonii jest pobyt wypoczynkowy*.
 •  W dniu aplikowania o wizę aplikant ma od 18 do 30 lat włącznie.
 •  Aplikantowi nie towarzyszy osoba na utrzymaniu.
 •  Aplikant ma ważny paszport (min. 1 rok).
 •  Aplikant jest w stanie udokumentować możliwość zakupu biletu lotniczego w obie strony**.
 •  Składający papiery posiada odpowiednie środki finansowe potrzebne na początkowy okres pobytu w Japonii (przybliżona równowartość 2000 dolarów amerykańskich).
 •  Aplikant opuści Japonię w momencie upłynięcia okresu pobytu określonego na wizie.
 •  W trakcie przebywania w Japonii na wizie „Zwiedzaj i Pracuj” aplikant nie zmieni kategorii pobytu.
 •  Aplikant nie uzyskał w przeszłości wizy „Zwiedzaj i Pracuj” do Japonii.
 •  Ogólny stan zdrowia aplikanta jest dobry.
 •  Aplikant wyraża wolę wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego.

*W praktyce jest to warunek, którego nie da się zweryfikować. W teorii owszem i składając papiery w ambasadzie, o potencjalnej pracy należy wspominać mimochodem, ale o tym będzie jeszcze w dalszej części.

**Kwestia posiadania wykupionych biletów lub ich rezerwacji jest nie do końca przejrzyście opisana w zasadach aplikowania.

Czy wykupiony bilet do Japonii w momencie składania papierów jest obowiązkowy ?

Nie, nie trzeba mieć wykupionego biletu w żadną stronę. W takim sytuacji dla potwierdzenia naszych możliwości finansowych należy mieć na koncie dodatkowo (poza obowiązkowymi 2000 USD) równowartość 2200 USD.

Można przedłożyć również tylko rezerwację biletu, ale na ten moment jedynie linia KLM pozwala na jej wygenerowanie. Aby ją uzyskać, należy przejść przez proces kupna i na końcu wybrać przelew jako metodę płatności.

Aplikując, myśleliśmy, że taka rezerwacja zwalnia z obowiązku wykazania dodatkowych środków na koncie – nic bardziej mylnego. Oprócz podstawowych 2000 dolarów trzeba mieć dokładną kwotę, na którą opiewają bilety. Czy taka kombinacja ma sens? Zależy od tego, czy jesteś w stanie zorganizować przynajmniej na chwilę (5 minut generowania salda) wspomniane 2200 dolarów czy wystarczy Ci tylko na pokrycie biletów w wysokości między 4000-6000 złotych.

Pamiętaj, że kwoty o których mowa potrzebujesz na koncie tylko na chwilę w celu wygenerowania wyciągu z konta bankowego. Najlepiej na dzień przed umówionym spotkaniem. Zaraz po uzyskaniu pliku, możesz odesłać je do swojego Świętego Mikołaja.

2. Skontaktuj się z Ambasadą Japonii w Warszawie

Napisz maila z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania w ambasadzie Adres, pod który należy się zgłosić to: cons@wr.mofa.go.jp

W tytule należy wpisać Aplikacja o wizę Zwiedzaj i Pracuj, natomiast w treści wiadomości obowiązkowo imię, nazwisko oraz datę urodzenia aplikanta.

Ewentualnie można zadzwonić pod numer +48 22 696 50 00 w celu rezerwacji terminu spotkania, jednak polecam korzystać z drogi pisanej. Zawsze lepiej mieć wgląd do ustalonych terminów oraz wymogów.

3. Przygotuj komplet dokumentów wizowych

Wszystkie wymagane dokumenty oraz ich wykaz dostępne są do pobrania na podlinkowanej stronie ambasady.

Wniosek wizowy – wypełniony w języku angielskim.

 • Pro tipy: cel wyjazdu (purpose of visit to Japan) – zdecydowanie wpisujemy zwiedzanie.

List motywacyjny – w języku angielskim, forma dowolna.

 • Tipy: nałożyć duży nacisk na eksplorację kraju, jeśli zamierza się uprawiać aktywność koniecznie rozwinąć temat oraz wypunktować dlaczego akurat w Japonii będzie to niezwykłe doświadczenie, warto wspomnieć o jakimś utrwalaniu Waszej podróży np. w formie pisanej, fotograficznej lub filmowej.

Plan pobytu – w języku angielskim.

 • Tipy: opiszcie przynajmniej kilka tygodni podróży. Polecam przedziały czasowe 7-10 dni w jednym mieście/rejonie po czym transfer i następny punkt podróży. Aktywności uzależnijcie od upodobań: fotografia, zbieranie materiałów naukowych, trasa rowerowa itp.
 • W połowie Waszego pobytu wspomnijcie o poszukiwaniu dodatkowej pracy (ja nie przekraczałabym 2-3 miesięcy), później oczywiście dalsza podróż i dopiero powrót do domu.

Życiorys – formularz do pobrania.

 • Pro tipy: w zainteresowaniach warto napisać o podróżach, nie wypełniać części o pracodawcy, nawet jeśli się już macie pracę nagraną. Wykazujcie, że nie jedziecie pracować, a przynajmniej nie od początku waszego pobytu.

Zobowiązanie dotyczące ubezpieczenia – po polsku.

 • Po przyjeździe należy pamiętać, aby do 14 dni zarejestrować się w najbliższym urzędzie miasta/gminy/dzielnicy. Dzięki temu zostaniecie objęci zdrowotnym ubezpieczeniem, odpłatnym za niewielką opłatą rzędu 1000-4000 JPY (40-200 PLN).

Ponadto należy przygotować:

Wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy, którego saldo końcowe będzie odpowiadało w przeliczeniu na PLN:

 • kwocie 2000 USD (jeśli macie bilety lotnicze),
 • sumie 2000 USD + 2200 USD (jeśli nie macie ani biletów ani rezerwacji)
 • lub 2000 USD + kwota odpowiadająca cenie biletów z potwierdzonej wydrukiem rezerwacji.   

Plan ubezpieczenia zdrowotnego – odrębnego niż to, do którego się zobowiązujecie przystąpić po rejestracji w japońskim urzędzie miasta.

 • Należy wydrukować warunki oraz zakres wybranego przez Was ubezpieczenia, wraz z jego kosztami.

Na kartce A4 proste przeliczenia przewidywanych kosztów: biletu lotniczego, ubezpieczenia turystycznego i salda bankowego w przeliczeniu na USD.

Zdjęcie wizowe o wymiarach 4,5 cm x 4,5 cm. Polecam zorganizować dzień wcześniej, ponieważ naswet w Warszawie wymiar okazał się nietypowy i w pośpiechu tuż przed spotkaniem biegaliśmy między studiami fotograficznymi.

Paszport, który zostaje w Ambasadzie do momentu wydania wizy (nie należy więc międzyczasie planować wyjazdu do kraju, gdzie moglibyście go potrzebować)

Już prawie jesteście gotowi!

Jak widzicie, jest trochę papierkowej roboty, ale znacznie gorzej to wygląda tutaj wypunktowane, niż jest jak się weźmie za rzeczywiste przygotowanie. Wszystko proszę ładnie schować do teczki i czekać na wyznaczony termin.

4. Nie zaśpij na spotkanie w ambasadzie

Spodziewaliśmy się, że po przybyciu do Ambasady zostaniemy zaproszeni do dystyngowanego pokoju, gdzie będziemy musieli słownie obronić swoje plany i szczegółowo o nich opowiedzieć w towarzystwie eleganckiego Pana lub Pani Konsul. Nic takiego się nie zdarzyło.

Nie zakładajcie białej koszuli ani gajera, ponieważ papiery składa się niczym wysyła list na poczcie, w okienku. Panie po drugiej stronie szyby są bardzo pomocne i w razie jakichkolwiek wątpliwości wyjaśniają co trzeba. Wszystko trwa około 15 minut, włącznie z 10 minutami oczekiwania na Twoją kolejkę.  Zupełnie bezstresowa procedura, należy podejść do tego totalnie na luzie.

5. Oczekiwanie na rozpatrzenie

Na szczęście ta część jest świetnie zorganizowana i maksymalny czas oczekiwania to zaledwie tydzień. Po przyjęciu do programu, musicie do Japonii dotrzeć w przeciągu 3 miesięcy, w przeciwnym razie wiza przepada! A aplikować można tylko jeden raz.

Nie taki diabeł straszny, a na pewno wart Japonii

Spokojnie można wszystko zorganizować w przeciągu jednego dłuższego popołudnia. Warto pamiętać, aby nie wspominać o nagranej pracy (nie jest to jednak wymóg, niem niemniej jednak nam tak wszyscy polecali. Włącznie z pracodawcami tutaj na miejscu) a jedynie napomknąć o planach poszukiwania. Trzeba się przyłożyć do listu motywacyjnego oraz sensownego planu pobytu. Reszta to wypełnianie urzędowych papierków, wcale nie takich najgorszych.

Po miesiącu spędzonym w Japonii ze śmiałością stwierdzam, że warto.

Japonia nie przestaje mnie zadziwiać na każdym kroku. Bogata kultura i tradycja w połączeniu z rozwiniętą gospodarką tworzy miks, z jakim nigdy wcześniej nie miałam styczności. Jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, więc zupełnie nie należy się obawiać o te kwestie.

Kraj jest zróżnicowany geograficznie – góry, ocean, morza, jeziora a z drugiej strony piętnastomilionowe aglomeracje. Genialne jedzenie, piękna sztuka, najpiękniejsze na świecie zimy i zachwycające lato.

Kilka ciekawostek możecie dowiedzieć się z vloga, które realizuję podczas mojego pobytu na Hokkaido.

Nigdzie nie jest tak jak w Japonii i niech to będzie dla Was najlepsza rekomendacja.

Bądź na bieżąco!

Nie martw się, nie będziemy spamować

Wyrażam zgodę na wysyłanie newslettera przez Z dala od domu.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: