Program „pracuj i zwiedzaj” w Japonii

KONNICHIWA, z przyjemnością podzielę się z Wami dziś wiedzą, jak zakosztować życia w Japonii. W tym poście nie znajdziecie przewodnika na tygodniowy wyjazd, serwuję przepis na przeprowadzkę.

Będzie o wizie working holiday do Japonii, o możliwościach pracy o tym, co taka podróż może Ci dać i pewnie najważniejsze ile to wszystko kosztuje.

Na wstępie dodam, że program pracuj i zwiedzaj dedykowany jest osobom do 30 roku życia (włącznie).

Piszę do Was już z kraju kwitnącej wiśni. Jeszcze przed wakacjami nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń i to jest w tym wszystkim najlepsze.

Japonia chodziła mi po głowie od dzieciństwa, ale muszę przyznać, że nigdy nie był to kraj znajdujący się w moim TOP 3. Jakoś na tym szczycie zawsze znajdują się kraje biedniejsze, w których można docenić swoją sytuację i nawet porzucić narzekania na rząd. (P.S. ciekawe czy facebook zablokuje możliwość udostępniania tego posta w związku z tymi niewinnymi słowami, już raz nas wsadzili za Zuckenbergowskie kraty).

Co się więc takiego wydarzyło, że nadaję właśnie z japońskiej Hokkaido? Marzenia, marzenia i jeszcze raz marzenia. Wiecie, po co są – trzeba je spełniać. A tak się składa, że Oskar od kilku lat wzdychał do puchu okrywającego każdą zimą ląd północnej Japonii. Oboje uprawiamy sporty zimowe. Ja śmigam na snowboardzie, Oski na nartach. Gdy obie osoby mają wspólną zajawkę, motywacja do wzięcia sprawy w swoje ręce jest naturalną koleją rzeczy.

Otaru, Hokkaido

OD CZEGO ZACZĄĆ?

1. Zrób research na temat Japonii

Japonia jest zróżnicowana geograficznie i poniekąd kulturowo. Dlaczego używam takiego niezobowiązującego określenia „poniekąd”? Dlatego, że znacząco różnią się od siebie przede wszystkim aglomerację od prowincji oraz mniej niż znacząco, ale jednak — północna wyspa Hokkaido od reszty Japonii.

Musisz wiedzieć, w jakich okolicznościach chcesz spędzić kilka, kilkanaście miesięcy czy też nawet cały rok swojego życia. Przemyśl czego chcesz doświadczyć, sprawdź który region oferuje to, co jest Ci bliskie. Jeśli jesteś miłośnikiem miejskiego życia, miliona bodźców i funkcjonowania na wysokich obrotach – zdecydowanie skieruj swoje oczy w kierunku dużego miasta.

Zamieszkać w Tokio to musi być coś! Ale przecież są także inne aglomeracje – Hamamatsu oraz Shizuoka z widokiem na najwyższy szczyt Japonii. Odrodzona po zbombardowaniu Hiroshima, czy nie mniej popularne od stolicy Kyoto. A może turystyczna i imprezowa Osaka?

Jeśli kochasz góry, wędrówki i inne aktywności fizyczne, zdecydowanie sprawdź Hokkaido.

2. Rozejrzyj się za pracą

Równie dobrze dopiero na podstawie wybranej pracy możesz podjąć decyzję, w którą stronę Japonii zechcesz się kierować.

Masz dwie opcje wolontariat albo praca płatna. Tą drugą zdecydowanie najłatwiej będzie ją znaleźć na wyspie Hokkaido w okolicach Niseko. Ponieważ jest to najbardziej rekreacyjne miejsce w Japonii, sezon turystyczny trwa cały rok, a anglojęzyczni pracownicy rekrutowani są non-stop.

Sezonowa praca w turystyce na Hokkaido

Ta grupa to kopalnia ofert z pracą i niech nie zmyli Was nazwa Niseko Winter Jobs – poza sezonem zimowym również szukają pracowników.

Warto również śledzić witrynę Niseko Tourism, zakładka JOBS.

Jakie stanowiska oferują? Przeróżne. Najcenniejsi są instruktorzy sportów zimowych, przewodnicy górscy oraz instruktorzy raftingu. Te pracę są trochę lepiej płatne od pozostałych sezonowych. Zupełnie się nie martw, jeśli żadnych z powyższych kwalifikacji nie masz, szukają również barmanów, kelnerów, recepcjonistów czy ludzi do obsługi gości. Można być menadżerem apartamentu czy danego teamu w hotelu. A jeśli Ci się nie chce ogarniać i chcesz się totalnie zresetować, to szukaj pracy w dziale tzw. maintenance. W tłumaczeniu oznacza to konserwację, ale w rzeczywistości chodzi o drobne prace naprawcze (najczęściej w apartamentach) oraz odśnieżanie, a tego jest tutaj co niemiara. Można również gotować lub sprzątać pokoje.

Miejski Lajf

W miastach najpopularniejszą pracą jest nauka języka angielskiego. Nie tylko w Japonii, ale również w wielu innych państwach Azji.

Tutaj grupa, dla zainteresowanych pracą jako nauczyciel.

Tutaj strona dla osób stricte z wizą Working Holiday. Jest to głównie praca w restauracjach, a także w odróżnieniu od Hokkaido, sporo tutaj możliwości opieki nad dziećmi oraz pracy w sklepach lub jako hostess/ hostessa.

Poważniejszych ofert pracy możecie szukać na GaijinPot. Nazwa jest przezabawna, ponieważ Gaijin to (niegdyś wulgarne, dziś po prostu potoczne) określenie obcokrajowca w Japonii, a pot no to wiadomo – garnek. Także zapraszam do gara dla obcych. 

Zostań farmerem

Ostatni wart wyróżnienia region to Tōhoku, położony w północnej części stołecznej wyspy – Honsiu. Jest tutaj masa farm i praktycznie wszystkie oferują pracę dla Gaijin. Jeśli kochasz zwierzęta (nie koniecznie te wypachnione, domowe) i lubisz się wytaplać w ziemi, to bez zastanowienia się aplikuj właśnie w te okolice. Jeśli nie brzmi to dla Ciebie zachęcająco, to dodam, że słyszałam bardzo dużo dobrego o tej pracy. Chodzi o zaznanie spokoju oraz koneksję z naturą.

Jeśli nie potrzebujesz zarobku i chcesz tylko dach nad głową oraz zapewnione wyżywienie – koniecznie zarejestruj się na platformie Work Away.

3. Zaplanuj wydatki i oszczędź trochę pieniędzy na wyjazd do Japonii

Prawie każdy program „work and travel” polega na tym, że trzeba zainwestować własne środki na loty, organizację pobytu oraz kilka pierwszych tygodni na miejscu. Japonia nie odbiega w tej sprawie od reszty krajów.

Musisz się liczyć z kosztami rzędu 1500 – 3000 zł za bilet w jedną stronę lub co jest znacznie bardziej opłacalne (jednak trochę ograniczające) 1500 – 5000 zł w obie. Ceny zależą od miasta docelowego oraz pory roku. Najdroższe bilety są w kwietniu, czyli w najbardziej pożądanym czasie odwiedzin Japonii z oczywistych względów — uroku kwitnącej wiśni. Jesienią ceny są całkiem rozsądne.

Koszty akomodacji

Życie w Japonii nie jest tanie a trochę czasu minie, zanim dostaniesz swoją pierwszą wypłatę. Najdroższe zdecydowanie będzie mieszkanie. Warto zwrócić uwagę przy wyborze pracy czy firma zapewnia pracownikom akomodacje i w jakiej cenie. Niektórzy pracodawcy nawet nie pobierają żadnej opłaty ale takie przypadki to rzadkość.

Przelicznik JPY (japońskich jenów) na PLN na dzień 17/12/2019 : 100 JPY = 3,50 PLN

W przypadku dzielonego mieszkania/domu z innymi lokalnymi pracownikami koszty wahają się pomiędzy 20 000 JPY a nawet 100 000 JPY. Jeśli chcielibyście mieszkanie wynająć sami lub z partnerem/partnerką od niezależnego wynajmującego należy się spodziewać się kosztów rzędu 80 000 JPY – 250 000 JPY. Od niskiego standardu po średni.

Transport

Kosztowny jest również transport oraz inne usługi. Za przejazd taksówką 5 km, trzeba liczyć między 2500 – 4500 JPY . Karta miesięczna na tokijskie metro to koszt około 18 500 JPY. Ceny pociągów są zróżnicowane razem z ich jakością i dystansem. 50 km starym pociągiem pokonasz za 1500 JPY a trasa Tokio – Kyoto nowoczesnym Shinkansenem kosztuje 15 000 JPY.

Jedzenie w supermarketach jest w podobnych cenach jak w Polsce. Owoce i warzywa są droższe o 20—30%, szczególnie zimą. Jedzenie na mieście od 35 zł za danie w górę.

Koszty karty SIM w zależności od pakietu 2500 JPY – 10 000 JPY miesięcznie.

Podsumowując, wraz z kupnem biletu i funkcjonowaniem na miejscu przez pierwszy miesiąc potrzeba około 10 000 tysięcy zł. Oczywiście, jeśli trafisz na tanie loty i wiesz, że będziesz siedzieć w jednym miejscu do pierwszej wypłaty, bez głębszej eksploracji, jesteś w stanie zamknąć się w 6500 – 8000 zł. Warto zrobić własne przeliczenia kosztów, dostosowane do Waszego sposobu życia oraz podróżowania.

Warto pamiętać aby przy kalkulacjach kosztów na start wiedzieć po jakim czasie dostaniecie pierwszą wypłatę. Najczęściej będzie to po upływie miesiąca, ale niektóre firmy opłacają pracowników dopiero po trzech miesiącach.

Pracuj i zwiedzaj w japonii
Otaru

4. Aplikuj o wizę „working holiday”

Ten krok odkładamy na jak najpóźniejszy moment. Głównie dlatego, że Ambasada Japonii potrzebuje maksymalnie 7 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.  Po jej otrzymaniu masz tylko 3 miesiące, aby do Japonii wylecieć. Jeśli tego nie zrobisz, wiza przepada.

Wiza „working holiday” jest darmowa, co jest jej dużym plusem. W przypadku niewykorzystania otrzymanej wizy, wraz z kolejną aplikacją urzędnicy mogą patrzeć na Ciebie mniej przychylnie. Także warto o tym pamiętać i składać papiery, dopiero kiedy jest się pewnym swojego wyjazdu.

Na stronie Ambasady Japonii widnieje informacja, że liczba wiz na rok jest ograniczona, ale najwyraźniej nie ma dużego zainteresowania, ponieważ nawet aplikując pod koniec roku, wizę dostajesz bez problemu. Trzeba tylko trzymać się zasad aplikacji oraz niepisanych wskazówek, które krążą poza oficjalnym obiegiem. Jak tego dokonać, opisuję krok po kroku w tym artykule.

5. Wykup ubezpieczenie, zainstaluj Duolingo i czekaj na japońską przygodę

Kiedy dostaniesz już zielone światło, możesz spokojnie skupić się na zagłębieniu się w japońską kulturę. Polecam książkę „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz. Fantastyczna literatura, która przenika w głąb struktur społecznych kraju kwitnącej wiśni. Zaskakująca i otwierająca oczy.

Język

Aplikacji Duolingo, chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języków, warto zacząć kilka tygodni przed wyjazdem, żeby przyswoić podstawowe zwroty. Język japoński nie jest łatwy. Japończycy docenią fakt, że próbujesz, nawet jeśli się pomylisz w wymowie. Chodzi o zbudowanie dobrego wrażenia, aby zostać milej przyjętym. A całkiem subiektywnie to po prostu będziesz się pewniej czuć, potrafiąc się przywitać czy zapytać „jak leci” napotkane osoby, choćby w barze czy sklepie.

Ubezpiecznie

Opieka zdrowotna w Japonii jest zawrotnie droga, więc ubezpieczenie jest absolutną koniecznością. Jak wiecie, agencji ubezpieczeniowych są dziesiątki, warto sprawdzić ich ofertę pod kątem aktywności, które zamierzacie wykonywać na miejscu. Sportowe ubezpieczenia są zazwyczaj droższe.

Ja korzystam z najtańszego ubezpieczenia dostępnego na rynku — Planeta Młodych. Dokładnie z pakietu Karta Planeta Młodych Travel Sport (TSA, TSD). Koszt tego ubezpieczenia to 235 zł na rok, więc nie trzeba wydawać fortuny. Warto jednak pamiętać, że przy tym pakiecie w razie wizyty w szpitalu lub u lekarza, najpierw będziecie musieli zapłacić za opiekę i dopiero z kolekcją wszystkich paragonów zwrócić się do ubezpieczyciela. Z innych ofert nigdy nie korzystałam, więc nie będą polecać , czegoś z czego nie korzystam.

Powrót do pisana

Moi Drodzy, na koniec zwrócę uwagę, że do pisania wracam po kilkutygodniowej przerwie. Dużo się działo, wszystko związane z rozwojem projektu Z dala od domu, żebyście mogli czerpać z naszych doświadczeń więcej, niż słowo pisane. Przy tej okazji zapraszam na nasz kanał na YouTube, gdzie już hulają dwie serie vlogów.

Jedna z wyprawy samochodem do Serbii oraz Macedonii a druga z opisanej Japonii !

PRZYDATNE LINKI
Praca w okolicach Niseko, nie tylko zimową porą:
Grupa Niseko Winter Staff
Niseko Winter Jobs
Niseko Tourism
Oferty dla nauczycieli angielskiego:
English Teaching Jobs in Japan
Różne oferty z całej Japonii:
Job-board.info
GaijinPot
Wolontariat (oraz praca z niewysokim wynagrodzeniem):
Work Away
Inne:
Strona ambasady Japonii w Warszawie
Ubezpieczenie Planeta Młodych

Arigato za uwagę,

Pat

Bądź na bieżąco!

Nie martw się, nie będziemy spamować

Wyrażam zgodę na wysyłanie newslettera przez Z dala od domu.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: